Nyheter
ATL och EFN gör podden "Skogen och kapitalet" tillsammans
ATL – Vassa ekonominyheter för lantbruksföretagare
Skogen är så mycket mer än bara träd – som till exempel en av Sveriges största ekonomiska tillgångar. För skogsägare handlar det om investeringar värda miljarder. I podden Skogen och kapitalet guidas du av experter och journalister från ATL och EFN Ekonomikanalen genom skogens viktiga framtidsfrågor!
310 000 privata skogsägare i Sverige står inför stora ekonomiska framtidsfrågor. Hur påverkas skogssektorn av politik, handel och investeringstrender, och vad krävs för att äga eller vill investera i skog? I nylanserade podden Skogen och kapitalet djupdyker ATL och EFN Ekonomikanalen tillsammans i skog som tillgång, affär och framtidsfråga.
I det första avsnittet som släpps tisdag 18 mars möts ATL-reportrarna och skogsexperterna Ulf Aronsson och David Larsson tillsammans med EFN:s programledare och skogsreporter Cecilia Adolfsson.
Bland ämnena finns Karl Hedins försäljning av familjeimperiet och hur virkestullarna mellan USA och Kanada kan påverka svensk skogsindustri.
"Sveriges mest kompetenta redaktion inom skog och lantbruk"
– Vi är väldigt glada att få göra detta ihop med Sveriges mest kompetenta redaktion inom skog och lantbruk, säger Leo Lagercrantz, ansvarig utgivare på EFN Ekonomikanalen.
För ATL innebär podden en möjlighet att ytterligare bredda sitt varumärke för en ny publik, och fördjupa samtalet om skog som investering.
"Skogen en tillgång som kräver kunskap"
– Skogen är en av Sveriges viktigaste ekonomiska resurser, men också en tillgång som kräver kunskap. Genom podden vill vi nå ut till fler och sprida mer insikt om skogsnäringen och skog som investeringsmöjlighet, säger Lilian Almroth, chefredaktör på ATL.
Skogen och kapitalet släpps varannan vecka och finns att lyssna på via ATL.nu, EFN.se och poddplattformar som Spotify och Apple Podcasts.


